Nie wszystko wyspa co nie wyspa

Czyli film Michaela Baya “Wyspa”. Film, którego mi żal. A dokładniej żal zmarnowanego potencjału. Bo z tego pomysłu (choć przecież w żadnym wypadku nie nowego), można było wycisnąć znacznie znacznie więcej.

 

<Attention! Spoiler alert!!!>

Na fali dyskusji publicznej o etyczności hodowli klonów bez głowy jako magazynów organów do transplantacji, z “Wyspy” można było zrobić naprawdę poruszający obraz. Obraz, który zrobi widzowi emocjonalne kuku i zamieni go w galaretkę smutku i przygnębienia. Niektóre sceny z filmu, jak chociażby scena śmierci Limy Jeden Alfa  pokazują, czy Starkweathera Dwa Delta, jak niewiele brakowało do tego, by był to film, który zapadłby w pamięć.

Niestety wszystko rozmywa się w wybuchach, strzelaninach i pościgach, przywalonych najcięższym kalibrem product placementu. Dodatkowo wszystko sklecone tak, że kołek na którym zawieszamy logikę podczas oglądania trzeszczy by wreszcie złamać się z wielkim hukiem (niech ktoś mi sensownie wytłumaczy co w świecie gdzie od lat pociągi jeżdżą na poduszce magnetycznej, robi ciężarówka pełna zestawów kołowych do wagonów i kto programował kierowcę/komputer nią sterujący, że gubiąc tak kłopotliwy towar ciężarówka owa nie staje, żeby chociaż sprawdzić WTF się dzieje???). Oczywiście problem polega też na tym, że gdyby zachować wszelkie rygory logiki i sensu, to głównym bohaterom w życiu nie udałoby się wydostać z ośrodka, ewentualnie zostaliby zdjęci w pięć minut po jego opuszczeniu.

Innymi słowy wielka, wielka szkoda, bo zamiast poruszającego filmu, w którym co najwyżej od czasu do czasu uśmiechnęlibyśmy się do lekkiego nagięcia sensowności wydarzeń, dostajemy kilka mocnych scen, przeplatanych serią facepalmów, których echo niesie się naprawdę bardzo daleko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s